Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka programowania. Czy warto?

Nauka programowania. Czy warto?

Od kilku lat na rynku edukacji pozaszkolnej coraz częściej spotyka się różnego rodzaju placówki związane z nauczeniem programowania, robotyki oraz innych zagadnień związanych szeroko pojętą dziedziną informatyki i tworzenia technologicznych rozwiązań. Wpływ na to mają zarówno obecne, jak i przyszłe perspektywy pojawiające się na rynku pracy oraz – co najważniejsze – ogólny wzrost świadomości społecznej na temat tego, jak powinna wyglądać edukacja w XXI wieku. Zajęcia programowania dla dzieci niestety na razie nie są jeszcze odpowiednio zorganizowane i spopularyzowane w naszym kraju w zakresie państwowych placówek szkolnych. Dlatego, jeżeli chcemy, aby nasze dziecko za kilka, czy kilkanaście lat nie odstawało poziomem umiejętności cyfrowych od rówieśników z innych państw, które już teraz angażują wiele środków w popularyzację edukacji cyfrowej, musimy wziąć sprawę swoje ręce.

Jak wygląda nauka programowania?

Jedną z najefektywniejszych opcji zdają się być stacjonarne warsztaty programowania dla dzieci. Gliwice to między innymi nasza szkoła Zaprogramowani.com gdzie od wielu lat nauczamy dzieci i młodzież technologicznych umiejętności. Dlaczego stacjonarne zajęcia mogą być najefektywniejsze? Otóż dlatego, że stawia się podczas nich głównie na praktykę, a nie suchą teorię. Do tego stały dostęp w trakcie nauki do nauczyciela sprawia, że w każdej chwili może on wskazać błędy, podążanie nieodpowiednim tokiem myślenia, czy po prostu wspomóc w problematycznych momentach. Nauczyciel jest autorytetem – profesjonalistą, którego pochwała w oczach dziecka jest ważnym elementem budowania wiary we własne możliwości.

Kurs programowania dla początkujących online.

Kursy online są swego rodzaju alternatywą dla kursów stacjonarnych. Najczęściej korzystają z nich dzieci, które z jakiegoś powodu nie mogą uczestniczyć w zajęciach odbywających się stacjonarnie. Zajęcia programowania dla dzieci online, mogą być równie efektywne i wnosić wiele wiedzy do młodego umysłu, jeżeli są odpowiednio zaplanowane i zorganizowane. Samo przekazanie dziecku lub nawet nastolatkowi materiałów teoretycznych niekoniecznie sprawi, że będzie ono w stanie samo „rozpracować” i przyswoić materiał, jak i nie daje pewności, iż młody uczeń pójdzie w odpowiednim kierunku. Dlatego ważne jest, aby nauka programowania dla dzieci i młodzieży online odbywała się mimo wszystko w zorganizowany sposób, gdzie dziecko ma stały dostęp do mentora, który nadzoruje jego postępy oraz oferuje pomoc w przypadku trudności.

Gry do nauki programowania.

Jest to raczej opcja dla dzieci i nastolatków, którzy chcą wypróbować swoich sił i sprawdzić, czy odnajdą się w programistycznym świecie, ewentualnie materiał do własnego, domowego utrwalania wiadomości otrzymanych na zajęciach. Gry, aplikacje i strony o tematyce programowania dla dzieci i młodzieży, mogą być też ciekawym źródłem inspiracji, najczęściej zadawanych pytań, czy możliwością do pochwalenia się swoimi umiejętnościami. Dlatego nie należy mówić im nie, ale według nas, nie powinny być one jedynym kierunkiem koderskiej edukacji.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *